UAM

Graficzna prezentacja wyników badań

Wyniki badań przeprowadzone w Poznaniu, w których brali udział członkowie chrześcijańskich grup charyzmatycznych. Badanie polegało na pomiarze zmian psychologicznych, jakie pojawiły się podczas modlitwy uwielbienia.  Do oceny statystycznej istotności wykorzystano Rzetelny Wskaźnik Zmiany (Reliable Change Index, RCI) dla powtarzanych pomiarów.  Główną zaletą RCI jest możliwość identyfikacji istotnych zmian w zakresie różnych wskaźników w odniesieniu do pojedynczego człowieka, w przeciwieństwie do najczęściej większości wykorzystywanychanych stosowanych analiz statystycznych, które oszacowują wielkość zmian w zakresie grupy osób (na wykresach average clients scores).

Do oceny wielkości zmiany zastosowano wspóczynnik d Cohena. Interpretując wielkość efektu, użyto ogólnych wytycznych do punktów odcięcia, takich jak mały (d=>0,2), umiarkowany (d=>0,5) i duży (d=>0,8 ).

Generalne wnioski

  1. Osoby badane charakteryzowały się (przed eksperymentem modlitewnym) podwyższonymi wskaźnikami świadomego działania SD (bycie tu-i-teraz), obserwacji OB (odczuwanie doznań cielesnych) i opisywania OP (zdolność opisywania doznań) oraz nieco słabszymi NS (tendencje do zaniżania samooceny) i NR (nieco podwyższona spontaniczność); podwyższonymi zdolnościami przesywania uwagi oraz nieco zaniżonymi podtrzymywania uwagi a zwłaszcza kierowania uwagą; przeciętnyi ruminacji, podwyższonymi prosperowania i rezyliencji.
  2. Krótka interwencja (1-2 godziny) wywołała pozytywne zmiany we wszystkich czynnikach  u większej ilości osób za wyjątkiem opisywania OP, przesuwania uwagi SA i utrzymywania uwagi SuA.
  3. Najlepszy wyniki – pod względem ilości osób, które uzyskały poprawę – zanotowano w kolejnosci w prosperowaniu (poprawa u 4 a pogorszenie u nikogo)!, niereaktywności! (4 i 1), nieosądzania (3 i 0), ruminacjach (2 i 0)!, obserwacji (2 i 0) i rezyliencji (1 i 0)! Uwaga: wykrzykniki podkreślaja kluczowe znaczenie psychologiczne zjawisk.
  4. Najsłabsze wyniki – pod względem ilości osób, które uzyskały poprawę – zaobserwowano w przesuwania uwagi (3 pogorszenie, 1- poprawa), podtrzymywaniu uwagi (2 i 2) i opisywania (0 i 0).
  5. Uzyskane wielkość efektu wprawdzie była mała i bardzo mała, jednak z powodu krótkiego czasu interwencji należy ją uważać – pod względem statystycznym – za ważną

Oznaczenia na wykresach

Reliable change – statystycznie istotna poprawa

No change – brak istotnej statystycznie zmiany

Deteriorate – statystycznie rzetelne pogorszenie

Line of no change: wszystkie wyniki, które plasują powyżej (oprócz Ruminacji poniżej) – oznaczają tendencję do pozytywnej zmiany

Uwaga dla uczestników badania: każdy może siebie zidentyfikować mając swoje wyniki przed i po Wielbieniu

Mindfulness – uważność i jej czynniki

SD – d=0,10

Świadome Działanie (Acting with Awareness) – działanie ze świadomością tego, co się robi w danej chwili (przeciwieństwo funkcjonowania jak na „automatycznym pilocie”, w którym człowiek nie wie, co robi, jak i dlaczego)

OB – d=0,27

Obserwacja (Observe) – pogłębiona zdolność odczuwania doznań cielesnych, które są sygnałem pojawiających emocji, myśli, pragnień, lęków, itd.

OP – d=0,12

Opisywanie (Describe) –umiejętność zdystansowanego oglądu – przewijających się przez świadomość – elementów doświadczenia wraz ze zdolnością do ich nazywania (labeling)NS – Nieosądzanie (Nonjudging) – nieosądzająca i nieoceniająca obserwacja myśli, emocji i wrażeń sensualnych pojawiających się w obszarze uwagi (przeciwieństwem są powtarzające się cykle ruminacyjne o charakterze osądzającym oraz autokrytycznym)

NS – d=0,15

Nieosądzanie (Nonjudging) – nieosądzająca i nieoceniająca obserwacja myśli, emocji i wrażeń sensualnych pojawiających się w obszarze uwagi (przeciwieństwem są powtarzające się cykle ruminacyjne o charakterze osądzającym oraz autokrytycznym)

NR – d=0,15

Niereaktywność (charakterystyczna dla późniejszych etapów) to nabyta zdolność uwagi do postrzegania doświadczenia, która jest wolna od uprzedzeń i dyskryminacji (określana bywa czasem pojęciem spokoju) charakteryzująca się wprawą w reorientacji procesów uwagi (nie wymaga dużego wysiłku).

Poprawa procesów uwagowych

FA – d=0,19

Focussing attention –  do celowego kierowania procesami uwagi

SA – d=0,10

Shifting attention – zdolność do przesuwania procesami uwagi z obiekcie pierwszoplanowego na drugo- trzecio- itd. planowych

SuA – d=0,24

Sustaining attention – zdolność do utrzymywania uwagi na pierwszoplanowym obiekcie

Wzrost odporności psychicznej, prosperowania i rezyliencji

RU – d=0,24

Rumination – negatywnie zabarwionych ciągów myślowych o charakterze obsesyjnym oraz uporczywe myśli koncentrujące się na przeżywanych symptomach stresu oraz jego przyczynach (depresja). Czasem charakteryzują się ciągłymi wątpliwościami co do jakości i faktu wykonanych czynności (zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, jednak mogą pojawić się również samodzielnie jako jedna z odmian obsesji). Często występującymi ruminacjami są myśli dotyczące wątpliwości, czy wykonało się określone ważne czynności (takie jak zakręcenie kranu, zamknięcie domu itp.).

FL – d=0,38

Flourishing – prosperowanie, inaczej szczęście, dobre życie, zadowolenie z życia, pomyślność, prosperowanie, zaangażowanie (ang. flow), optymalne funkcjonowanie to tylko niektóre określenia utożsamiane z pojęciem dobrostanu.

RES – d=0,18

Resiliency – rezyliencja – oznacza proces adaptacji pomimo skrajnie niesprzyjających warunków