Neuro Stymulator Mózgu światłem SLI Mnemosline

Na II Ogólnopolskiej Konferencji Psychokosmetologii, która odbyła się 25 września 2021 roku w Legionowie Instytut nawiązał współpracę z firmą Plaza Medical dotyczącą podjęcia badań nad efektywnością stosowania Neuro Stymulator Mózgu światłem SLI Mnemosline. Instytut serdecznie dziękuje Joannie Kostrzewskiej (Chief Executive Officer & Founder Plaza Medical i RevitaLash Polska) za nieodpłatne wypożyczenie Neurostymulatora, który będzie wykorzystany do przyszłych badań.

Mnemosline, jak dowodzą liczne badania, ma działanie spójne z mindfulness, przy czym nie wymaga stosowania żadnych treningów, ponieważ efekty wywołuje samo naświetlanie czerwonym światłem pulsacyjnym (10-11-12 Hz 650nm 7μW). Neurostymulator wpływa na:

  1. wzrost mózgowego czynnika neurotroficznego BDNF, który wspiera proces tworzenia nowych połączeń neuronalnych w mózgu oraz sprzyja powstaniu i różnicowaniu się nowych neuronów i synaps oraz wzrost poziomu melatoniny. BDNF generalnie przeciwdziała starzeniu się mózgu, odpowiada bowiem szczególnie za procesy uczenia się i pamięci, apoptozy, neurogenezy oraz neuroregeneracji poprzez aktywację receptorów TrkB i p75NTR
  2. wzrost poziomu melatoniny, znanej jako „hormon snu”, ale jej znaczenie dla organizmu jest dużo szersze. Ma wpływ m.in. na układ odpornościowy (stymuluje produkcję makrofagów, granulocytów, komórek NK i limfocytów T pomocniczych) przez co zapobiega rozwojowi nowotworów i wspomaga ich leczenie. Ponadto jest silnym antyoksydantem (zmniejsza stres oksydacyjny i dzięki temu zapobiega śmierci komórek). Melatonina ma korzystny wpływ również na układ krwionośny. Obniża poziom cholesterolu we krwi, jeśli wystąpi jego nadmiar oraz ma zdolność do regulowania ciśnienia. Nowsze badania wskazują, że może być pomocna w leczeniu w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera, Huntingtona oraz stwardnienienia zanikowego bocznego), otyłości, osteoporozy i innych chorób częstych u osób starszych.
  3. wzrost poziomu relaksacji (podwyższenie aktywacji z zakresu Alfa), który pośrednio wpływa na spadek poziomu stresu i wspomaga pozytywne oddziaływanie w wyżej wymienionych dziedzinach oraz wielu innych (stres jako kluczowy czynnik psychologiczny, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu człowieka).

Problemy badawcze:

  1. Czy stymulacja określoną wiązką światła (10-11-12 Hz 650nm 7μW) wywołuje lepsze efekty od praktykowania uważności czy technik relaksacyjnych?
  2. Czy podstawowym mechanizmem odpowiedzialnym za pozytywną efektywność jest promieniowanie określoną wiązką światła czy sama relaksacja (podwyższony poziom zakresu Alfa)
  3. Jaka jest efektywność stosowania neurostymulacji określoną wiązką światła w stosunku do różnych grup wiekowych (do tej pozy badania koncentrowały się tylko na osobach starszych i zatrzymywaniu procesów neurodegeneracji)?
  4. Jaka jest efektywność stosowania neurostymulacji określoną wiązką światła w stosunku do różnych zaburzeń?